Bipartisan Group REJECTS Biden’s Stimulus Plan

Before we get into the stimulus stuff, today White House Press Secretary Jen Psaki said that the Treasury Department is reviving the Obama-era effort to replace Andrew Jackson on the $20 bill with Harriet Tubman. 

Let me know what you think about that in the comments, should we leave the $20 bill alone or should we replace Andrew Jackson with Harriet Tubman?  Stimulus, yesterday the bipartisan group — Joe Manchin, Mitt Romney, Lisa Murkowski, and others — rejected Biden’s stimulus plan, claiming that it provides too much money to high-income Americans. 

This is kind of echoing Mitch McConnell’s claim that the two thousand dollar stimulus checks because it’s so much money people making over two hundred grand, even over three hundred grand, married filing jointly with a couple kids, would still get some form of a stimulus check, not the whole thing mind you.  Like we mentioned previously on the channel, Larry Kudlow’s replacement Brian Deese as well as other Biden administration officials had a seventy-five-minute call yesterday with the bipartisan group of sixteen senators along with the two House co-chairs of the Problem Solvers Caucus, Democrat Josh Gottheimer and Republican Tom Reed. 

Joe Manchin organized this call, and bipartisan group of senators basically told Deese that they support spending more on vaccine distribution but don’t like the stimulus payment.  Republican Senator Susan Collins of Maine was basically pointing out why families making three hundred thousand dollars a year would be eligible to get free government money, and she said that the focus should be on lower-income workers, she said the payments should be more targeted. 

Susan Collins also said that she is “going to suggest that we get together and talk about what we think would be a reasonable package, and one that could garner bipartisan support.”  She said, “The administration clearly is very eager to move very quickly. And we want to make sure that there is justification, especially since there’s so much money remaining from the previous packages.” 

Independent Senator Angus King of Maine, who himself caucuses with the Democrats in the Senate said of the large one-point-nine-trillion-dollar top-line figure for Biden’s plan, King said, “This isn’t monopoly money.”  King did say though that the Biden officials on the call were open to the input from the bipartisan group, so that’s hopeful, but still this group, like many Republicans outside of this group simply sees Biden’s plan as not targeted enough.  So that’s obviously a setback for the Biden plan, at least for the Biden plan to make it through the Senate under the normal legislative process. 

Speaking of the normal legislative process, we’re having problems.  As we’ve said in previous videos, right now Mitch McConnell is demanding that Chuck Schumer agree to preserve the legislative filibuster and if Schumer does not, he can forget about Republicans working with Democrats in anything in the Senate. 

Schumer has refused to explicitly say that he will preserve the legislative filibuster and is calling McConnell’s demand to preserve it unacceptable and it won’t be accepted.  So what’s going on in the Senate right now?  Well, because of this filibuster issue, Schumer and McConnell have been unable to agree on the Organizing Resolution.  What’s that?  Well, just quoting directly from the Senate website, “At the beginning of a new Congress, the Senate adopts an organizing resolution listing committee ratios, committee membership, and other agreements between the parties on the operation of the Senate.” 

And these committee ratios and who’s in charge of which committee is extremely important in a fifty-fifty Senate, so right now we still have the same Republican committee chairs that we had when Republicans still controlled the Senate. 

So it’s basically a big mess to getting anything done in the Senate right now.  And of course, I feel like I use this word on every update, the big question is will Democrats seek to pass some stimulus measures via reconciliation?  As we’ve discussed before on the channel, reconciliation is a complicated process, and if they did go that route, stimulus ain’t coming fast.  For what it’s worth though, Bernie Sanders was on CNN yesterday saying that reconciliation is the appropriate step forward if Republicans don’t fall in line here. 

In other political news, Republican Senator Rob Portman announced today that he will not be seeking reelection, meaning that there will be an open Senate seat in Ohio in the 2022 elections.  Also, the final vote on Janet Yellen as Treasury Secretary will be taken tonight in the Senate, I and pretty much everybody else expects that she will be confirmed. 

4678 comments

 1. Kağıt hurdası, krom ve kurşun vb. hurdalarınızı yüksek fiyata alıyoruz. Demir hurdası, Bakır hurdası, plastik hurdası, alüminyum hurdası. Türler: İstanbul Hurda Alımı, Yüksek Fiyata Hurda Alımı, Toptan Hurda Alan Yerler.

 2. Milanobet yeni giriş adresi hakkında yazılacak ve söylenecek çok şey var. Çünkü özellikle online bahis dünyasını fazla tanımayan deneyimsiz kullanıcılar açısından belirtilmesi gerekenler söz konusudur.

 3. Vfivem, GTA 5 oyununda Fivem adlı oyun motorunda kurduğunuz sunuculara yeni dosyalar ekleyebilmeniz için içerik paylaşımı için kurulmuş bir forumdur. GTA 5 oyununda Fivem modları için Fivem scriptleri üretilmektedir. Bu bağlamda Vfivem, VFivem 5 modları için yazılmış komut dosyaları üzerinde harika bir yardım ağıdır.

 4. VAG.GG is a forum established for content sharing so that you can add new files to the servers you set up in the game engine called Fivem in the GTA 5 game. Fivem scripts are produced for the fivem mods in the GTA 5 game. In this context, VAG.GG is a great help network on scripts written for GTA 5 mods.

 5. Alanında uzman, donanımlı, dinamik ve müşteri odaklı ekibimizle, yerli ve yabancı konuklarımıza, dünya standartlarında Göcek, Gökçeovacık, Kertmeç, İnlice Fethiye, Sarıgerme ve Dalaman bölgelerinde, günlük kiralık ev (kiralık villa, yazlık, daire, dağ evi), satılık emlak, tekne kiralama, konsiyerj ve yatırım yönetimi hizmetleri sağlamaktayız.

 6. Göcek Rentals, Göcek ve Fethiye bölgesinde, kiralık ve satılık havuzlu, müstakil villalar, güvenlikli site içinde, denize sıfır yazlık daireler, orman içinde, manzaralı doğa evleri gibi geniş seçenekleriyle hayalinizdeki tatile çıkmanızı sağlıyor.

 7. fx15 termojenik yağ yakıcı ile kısa sürede ideal kilonuza ulaşabilirsiniz. Ürünümüzün etkileri kanıtlanmıştır. Sitemizi ziyaret etmeyi unutamayın.

 8. Cami halılarını herhangi bir halı teminatçısından alamazsanız. Halk arasında halıcı ya da mobilyacı olarak bilinen esnaflar camiler için uygun halı bulundurmaz. Cami halısı satmak normal halı satmaktan daha uzun metrajlı ve daha yoğun çalışma ve uğraş isteyen bir iştir. Cami halıları satan firmalar arasında araştırma yapıp daha uygun fiyata daha yüksek ürün sunan firmaları tercih etmeniz önerilir. Cami halısı almak ya da fikir edinmek adına görmek ve incelemek istiyorsanız internette görsellerine bakabilirsiniz.

 9. Seccadeli Cami Halısı,görünümüyle seccadeyi andıran insanların sıkışıklık yaşamadan ibadet etmelerine olanak sağlayan halı türüdür. Bu sayede cemaatte bulunan bireyler ibadetleri esnasında şahıslarına ait seccadeleri var gibi rahat edeceklerdir. Ayrıca hem estetik hem de rahatlık sunmaktadır.

 10. Cami Halıları estetik rahat ve hijyenik olmalıdır. Renkler dikkat dağıtmamalı, desenler göz yormamalıdır. Bununla beraber desenleri, modelleri, üretildikleri malzemeler ve fiyatları da önemlidir. Binlerce insana hitap edip, onların maneviyatla doldukları anda bu bütünlüğünü bozmayacak özelliklere sahip olması ve amacına uygun şekilde dekore edilmesi gerekmektedir. Desenler ve motifler kültürlere göre farklılıklar gösterse de dini olarak herhangi bir rahatsızlık vermemelidir.Çok fazla insanın uğrak yeri olan camilerin halıları hem hijyenik hem de dayanıklı olmalıdır. Kolay temizlenmesi açısından parça parça olması uygundur. Tüm bunların yanı sıra zemin yapısına uygun yumuşaklıkta ve kalınlıkta olmalıdır. Cami Halısı çeşitlerini görmek ve detaylı bilgi almak için ürünleri yerlerinde görebilirsiniz.

 11. Cami halısı fiyatları ürünlerin boyutuna ve kalitesine göre farklılık gösterebilir. Bu yüzdensizde eğer hem ürünleri görmek, hem de daha detaylı bir fiyat bilgisi almak istiyorsanız internette ürün görsellerine bakabilirsiniz.

 12. Naturel Cami Halısı, daha çok sade görünüme sahip gri ve toprak tonları rengi olan cami halılarıdır. İçerisinde de doğal hammaddesinde de doğal ürünler kullanılmaktadır.Yün Cami Halısı,cami halıları seçimi yapılırken zemin yapısı ve alttan ısınma çok önemlidir. İbadet edenlerin sağlığı dikkate alındığından diğer malzemelerin olumsuz sonuçlar doğurduğu görülmüştür. Özellikle plastik ve türevleri elektriklenme yapacağından ibadet esnasında dikkat dağılmasına yol açabilir. Cami Halısı Modelleri ve Cami Halısı Fiyatları hakkında detaylı bilgi almak ve ürünleri yerlerinde incelemek için ürünlere bakmaya gidebilirsiniz.

 13. Camiler toplumumuzu ve kültürümüzü yansıtan en önemli eserlerdir. Bunların yanı sıra camiler toplumumuzda en sık kullanılan çok rağbet gören mekanlardır. Bu kullanım sıklığı camilerin iç yapısının önemini yansıtır. Camilerin içlerine çok sayıda insan girmesi, günün belirli aralıklarında insan yoğunluğunun olması nedeniyle iç konforu da hayli önemlidir. Bu konforu sağlayan en önemli şey de kuşkusuz Cami Halıları olmaktadır. Cami Halısı yazın içerideki serin havayı, kışında aynı şekilde içerideki sıcak havayı muhafaza etmeli kısaca ortam ısısını korumalıdır. Bu yüzden cami yerlerinin tamamı halı ile kapatılır.Cami Halıları hakkında daha detaylı bilgi almak ve Cami Halısı çeşitlerimizi görmek için ilk adımı atabilir ve bu konuda detaylı araştırma yaparak ürünlerini yerlerinde görebilirsiniz.

 14. Old Mr Casbury of Acrington told me this day of young Sir Everard Charlett, at that time a student of University College. I wanted to tell a little story. Thanks for this beautiful site. I will always get inspiration from here..

 15. He was just walking round the shop, looking at all the different books, when he noticed a small collection of books on the part of England that he came from, Warwickshire.It’s also an excellent site. I will always visit this place. thank you so much.

 16. He was just walking round the shop, looking at all the different books, when he noticed a small collection of books on the part of England that he came from, Warwickshire.It’s also an excellent site. I will always visit this place. thank you so much.

 17. Old Mr Casbury of Acrington told me this day of young Sir Everard Charlett, at that time a student of University College. I wanted to tell a little story. Thanks for this beautiful site. I will always get inspiration from here..

 18. This is the perfect site for everyone who would like to understand this
  topic. You understand so much its almost tough to argue with you (not
  that I really will need to…HaHa). You definitely put a
  fresh spin on a subject which has been discussed for ages.
  Wonderful stuff, just excellent!

 19. Old Mr Casbury of Acrington told me this day of young Sir Everard Charlett, at that time a student of University College. I wanted to tell a little story. Thanks for this beautiful site. I will always get inspiration from here..

 20. Saflı Cami Halısı Saflı cami halısı modelleri büyük cami ve cemaatlerde tercih edilir. Ancak bu model küçük cami ve mescitlerde de tercih edilmekte. Saflı cami halıları, seccadeli modellerde olduğu gibi düzgün bir şekilde cemaat oluşturulmasını sağlar. Halı üzerindeki belirgin çizgiler, safların oluşumu için tasarlanmıştır.

 21. He was just walking round the shop, looking at all the different books, when he noticed a small collection of books on the part of England that he came from, Warwickshire.It’s also an excellent site. I will always visit this place. thank you so much.

 22. Seccadeli Cami Halısı Camiler, Müslümanların ibadethanesi olan, günde beş vakit namaz kılınan kutsal yapılardır. Cami imamı, camiye gelen cemaat için namaz kıldırır. İmamın arkasında saf tutan cemaat için en uygun halı modellerinden biridir seccadeli cami halısı. Bu model halılar, cemaatin saf tutmasının kolaylaştırır safların düzenini sağlamaya yardımcı olur.

 23. Cami halılarının kendi içinde birçok modeli mevcuttur. Bunların çeşitlerine bakacak olursak, Göbekli Cami Halısı,büyük ve bölmeleri olmayan camilerde mimariyi ve yapıyı daha ön planda tutmak için kullanılan cami halısıdır. Ortasında geniş ve yuvarlak desenlerle bezelidir. En çok tercih edilen modeller arasındadır. Saflı Cami Halısı,daha küçük camilerde kullanılan bant şeklinde şeritlere ayrılan, cemaatin saf tutmasını kolaylaştıran, mimariyi ön planda tutmak gibi özelliği olmayan cami halısı modelidir.

 24. After exploring a handful of the blog articles on your blog, I truly like your technique of blogging.
  I bookmarked it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Take a
  look at my website as well and let me know how you feel.

 25. Pretty great post. I just stumbled upon your blog
  and wanted to mention that I’ve really loved browsing your blog posts.
  After all I will be subscribing in your feed and I hope you write
  again very soon!

 26. Göbekli Cami Halısı Göbekli cami halısı halının orta yerinde büyükçe bir motif bulunan cami halıları modellerindendir. Bu modelin ortasındaki motifinin kenar kısımları ise düzdür. Göbekli cami halısı, zarif ve estetik bir görünüm sunar.

 27. Cami Halısı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? ibadetlerin topluca yapıldığı camilerde, camii zeminin halı ile kaplı olması son derece önemlidir. Namaz ibadetinin yapıldığı için, cemaatin elleri, dizileri ve alınları sürekli olarak zemin ile temas halindedir. Ayrıca özellikle tarihi dokuya sahip camiler çok fazla ziyaretçi trafiğinin olduğu yerlerdir. Bu sebeple cami halısı zemini tamamen kaplayacak şekilde ve kaliteli iplik ve boyadan üretilmiş olmalıdır. Cami halısını alınacağı firma, güvenilir bir firma olmalıdır. Ayrıca kolay temizlenebilir ve antibakteriyel olması önemlidir. Desen ve renkleri ile cami içerisi ile uyum sağlanması önem arz eder.

 28. Yün Cami Halısı Yün cami halısı içeriğinde yün malzeme kullanıldığı için, oldukça değerli bir halı türüdür. Yünden yapılmış olan cami halıları, camiye gelen cemaati soğuk zeminden korur. Yün cami halılarının yazın serin kış aylarında da sıcak tutma özelliği vardır. Tamamen doğal malzemeden üretilmiştir. Sağlığa zararlı olan hiçbir kimyasal içerik barındırmaz. Ayrıca bu halılar alev almaz halı vardır. Olası bir yangın tehlikesi ile karşı karşıya kalındığında riski en aza indirger.

 29. Cami Halısı Modelleri Cami halısı modelleri, caminin dekorasyonu ile uyumlu olmalı. Desen ve renklerin bütünlük sağlaması tercih sebebidir. İbadet için gelen cemaatin gözünü yormayacak şekilde model ve renkler daha hoş bir görüntü oluşturur. Çeşidin fazla olması halı seçilecek camideki dekorasyona uygun halıyı seçmeyi kolaylaştırır. Cami halılarında, Türk motifleri sıkça kullanılır. Cami halıları çeşitleri arasından Türk motifli ya da düz olanlar seçilebilir. Düz olan modellerin yanı sıra, daha canlı renk ve desende olan cami halıları da mevcuttur. Caminin iç dizaynı, ahşap oymaları ile halının bütünlük sağlaması zarif bir ayrıntıdır. Osmanlı zamanından bugüne, kırmızı ve yeşil renk olan halılar, en çok tercih edilen renkler arasında. Bu renklerden daha farklı birçok renk seçeneği de vardır.

 30. Naturel Cami Halısı Naturel cami halısı modelleri camilerde doğal bir görüntü oluşturmak için tercih edilebilir. Açık renk toprak tonlarında üretilen bu halılar, camilerde sade bir görünüm oluşturur. Sadeliğin ön planda tutulması isteniyorsa bu halı modeli tercih edilebilir.

 31. When at last he had taken the bride’s hand in the correct way, the priest walked a few paces in front of them and stopped at the lectern. The crowd of friends and relations moved after them, with a buzz of talk and a rustle of skirts.Also, thank you very much for this excellent site. I love following here.

 32. When at last he had taken the bride’s hand in the correct way, the priest walked a few paces in front of them and stopped at the lectern. The crowd of friends and relations moved after them, with a buzz of talk and a rustle of skirts.Also, thank you very much for this excellent site. I love following here.

 33. When at last he had taken the bride’s hand in the correct way, the priest walked a few paces in front of them and stopped at the lectern. The crowd of friends and relations moved after them, with a buzz of talk and a rustle of skirts.Also, thank you very much for this excellent site. I love following here.

 34. Throughout the world, many institutions require their faculty members to share the results of their research with their colleagues in other countries to be able to gain tenure or promotion.

 35. Throughout the world, many institutions require their faculty members to share the results of their research with their colleagues in other countries to be able to gain tenure or promotion.

 36. Throughout the world, many institutions require their faculty members to share the results of their research with their colleagues in other countries to be able to gain tenure or promotion.

 37. Throughout the world, many institutions require their faculty members to share the results of their research with their colleagues in other countries to be able to gain tenure or promotion.

 38. [url=http://propecia.media/]buy propecia us[/url] [url=http://doxycycline.media/]doxycycline 2985[/url] [url=http://cephalexin.business/]keflex antibiotic[/url] [url=http://propranolol.business/]inderal price in india[/url] [url=http://propecia.ink/]how to get finasteride[/url] [url=http://orderviagra100mgwithnorx.monster/]viagra prescription buy[/url] [url=http://ordercialis10withoutrx.monster/]cialis pharmacy india[/url] [url=http://buyinggenericviagra100mg.quest/]genuine viagra online[/url]

 39. Hello just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading properly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two
  different internet browsers and both show the same results.

 40. Heya this is somewhat of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to
  manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get guidance
  from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 41. Montaj tamamlandıktan sonra, Sisteme giriş yaparak menüde bulunan ” Görüş / Öneri ” Sekmesinden memnuniyetinizi ölçmek amacıyla hazırlanmış çok kısa anket yoklamamıza katılmanızı rica ediyoruz. Değerli vaktinizden ayıracağınız bu süre; 100% Müşteri memnuniyeti hedefimiz için çok değerli bir katkı olacaktır.

 42. Cami Halısı seçerken dikkat edilmesi gereken bazı özellikler vardır. Bunların başında cami halısının dayanıklı olması, alev almaması, kaygan olmaması, sık dokunmuş ve ısı yalıtımı sağlıyor olması gelmektedir.

 43. Hello are using WordPress for your blog platform? I’m new to the
  blog world but I’m trying to get started and
  create my own. Do you need any html coding expertise
  to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 44. Attractive section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to
  assert that I get actually enjoyed account your
  blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently
  fast.

 45. Howdy! I know this is somewhat off-topic but I had to ask. Does building a well-established blog such as yours require a large amount of work?
  I am brand new to blogging however I do write in my diary every day.
  I’d like to start a blog so I can share my own experience and views online.

  Please let me know if you have any ideas or tips for brand new aspiring blog owners.
  Thankyou!

 46. Taç Halı olarak ürünlerimizin montaj çalışmalarını; tecrübeli, işinin uzmanı personelimiz ile titizlikle gerçekleştiririz. Taç Halı CRM programımız ile imalat, nakliye ve montaj süreçleri ile ilgili olarak anlık iş akış bilgisi sağlarız. Montaj öncesi ve sonrası resimli bilgilendirme yaparak, değerli müşterilerimizin memnuniyetini üst düzeyde sağlamak için var gücümüzle çalışırız.

 47. I don’t know whether it’s just me or if perhaps everyone else encountering problems with your website.

  It looks like some of the text within your posts are running off the screen.
  Can someone else please provide feedback and let me
  know if this is happening to them too? This could be a issue with my internet browser because I’ve had this happen previously.
  Appreciate it